مراحل اجرای سیستم گلخانه خانگی

–  مخزن و سینی. می توان گفت که آسان ترین و ساده ترین سیستم های هیدروپونیک، سیستم Wick می باشد. در این سیستم از طریق عمل مویینگی محلول مواد مغذی به گیاه منتقل می شود. در حقیقت این سیستم مایع را می مکد و مانند یک اسفنج به گیاه می رساند.

باید از یک ظرف ضد نشست برای محافظت و نگهداری گیاه استفاده نمایید. برای مخزن به یک ظرف ضد نشست دیگر مانند سطل نیاز است تا محلول مواد مغذی را نگه دارد. دقت نمایید اندازه ظرف مخزن را طوری تعیین نمایید که بتواند از سینی رشد پشتیبانی کند.

–  انتخاب یک مکنده Wick.  در این نوع سیستم ها Wick  یک مکانیسم برای انتقال آب است. با استفاده از Wick  است که می توان مواد مغذی را از مخزن به گیاه رساند.  مواد تشکیل دهنده ای که به عنوان Wick استفاده می شوند شامل ریسمانی هستند که از الیاف، پشم، پنبه، ابریشم مصنوعی، نمد پشمی و رشته های ملحفه ها و لباس های قدیمی تهیه می شوند.

باید ریسمان های مختلف را امتحان نمود تا بهترین آن را با توجه به نیاز گیاه خود پیدا کرد. باید دارای جذب بالا بوده و در مقابل پوسیدگی مقاوم باشد.

باید از در دسترس بودن حداقل دو یا چهار  Wick اطمینان داشته باشید.

 

 

–  بخش های مختلف را به هم متصل کنید. راه اندازی و نصب این سیستم با توجه به عدم استفاده از پمپ و یا بخش متحرک بسیار ساده و آسان است. بهتر است سینی رشد و مخزن را تا جای ممکن در کنار هم قرار داد. هر چقدر که Wick ها به هم نزدیک تر باشند، آب بیشتری به ریشه ی گیاه می رسد.

بهتر است Wick ها در انتهای سینی  به طور مساوی قرار گیرد. باید در بالای مخزن و انتهای سینی سوراخ هایی ایجاد نمایید. محیط رشد را به انتهای سینی اضافه کنید تا Wick را پوشش دهد. این سیستم به محیطی جذبی نیاز دارد. دقت نمایید که هر ۲ هفته یکبار با آب تازه مخزن را پر نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.