– راه اندازی و تنظیم پنل ضد نشست. برای راه اندازی سیستم گلخانه هیدروپونیک Ebb and Flow باید از پنل ضد نشست استفاده نمایید. ابعاد و اندازه ی پنل را با توجه به تعداد گیاهانی که می خواهید پرورش دهید، مشخص نمایید. البته پنل باید حداقل عمق ۶ تا ۸ اینچی برای کشت هر گیاهی را داشته باشد. 

در هنگام استفاده از پنل اطمینان حاصل نمایید که آن کاملا در معرض نور خورشید است و موقعیتی مناسب دارد اگر چنین نبود باید از نور مصنوعی استفاده کنید. 

 

– قرار دادن گلدان های کوچک در پنل. گلدان های کوچکی تهیه کنید و در داخل پنل قرار دهید. دانه ها را باید در داخل این گلدان ها بکارید. باید ته گلدان ها را سوراخ کنید.

 

– پر کردن گلدان ها با محیط رشدی. باید پس از قرار گیری گلدان ها آن ها را با محیط رشدی که شامل انتخاب های مختلفی مانند شن و ماسه، خاک رس، ورمیکولیت و پنبه می شود؛ پر کنید. این محیط از ریشه ی گیاه محافظت می کند. در این سیستم باید از بستر های خوب زهکش استفاده نمود.

می توان بستر اصلی را شن و ماسه با پنبه قرار داد، البته باید توجه داشته باشید که اگر در بستر انتخابی خود از پنبه استفاده می کنید، پنبه ارگانیک و فاقد هرگونه مواد شیمیایی باشد.

 

–  پر کردن پنل. سیستم Ebb and Flow بر پایه ی مدل ساده پر کردن و زهکش کار می کند. ظرفی که در آن گیاهان کاشته شده است در روز به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه پر شده و پس از آن زهکشی می شود. برای این عمل معمولا از پمپ استفاده می شود.

در صورت استفاده از پمپ باید پنل رشد را بالای مخزن مواد مغذی و در ظرفی بزرگتر قرار دهید. پمپ می تواند محلول مغذی را به ظرف برساند، دقت نمایید که لوله ای برای زهکش در نظر بگیرید.

اگر به صورت دستی این کار را انجام می دهید، با استفاده از یک پیمانه آب را بر روی گیاهان بریزید و پس از گذشت ۵ دقیقه آب را زهکش کنید.

 

–  زهکش کردن پنل. پر کردن و زهکش کردن پنل دارای یک چرخه بوده و در صورتی که آن را پر نمایید، حتما باید آن را زهکش کنید. با استفاده از پمپ می توانید این کار را به صورت خودکار انجام داد. در صورت انجام دستی پس از شناور بودن دانه ها در آب به مدت ۱۵ دقیقه ظرف را از پنل خارج کنید و آب باقی مانده را زهکش کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.